Augļu koku stādi

Augļu koku stādi

Plašā sortimentā piedāvājam kvalitatīvus, ziemcietīgus, pašu audzētus ābeļu, plūmju, bumbieru, ķiršu un persiku stādus gan piemājas dārzam, gan arī komercdārzu ierīkošanai. Piedāvājam gan kailsakņu stādus, gan konteinerstādus. Piedāvātais šķirņu klāsts ir veidots tā, lai stādi būtu piemēroti audzēšanai visā Latvijas teritorijā. 

Stādīšana

Izvēloties stādīšanas vietu augļu kokiem būtu vēlams ņemt vērā debespusu izvietojumu. Būtu ļoti labi, ja dienvidu pusē varētu stādīt īsākos kokus un pakāpeniski uz ziemeļiem arvien garākus, lai visiem pietiktu saules. Lielākam augļu koku dārzam vislabvēlīgākā ir DA nogāze.
  • Lasīt tālāk

    Stādot kokus rindā, ieteicamais atstatums starp mazajiem ķiršiem būtu 2,5 m, starp puspundurābelēm - 2,5–3 m, starp plūmēm -  2,5–3 m, starp bumbierēm, ķiršiem - 3,5–4-5 m.

    Visiem augļu kokiem piemērota puslīdz vienāda trūdvielām bagāta auglīga augsne. Ķiršiem patīk, ka tā ir irdenāka, bet ābeles, bumbieres un plūmes labi aug arī mālainā zemē.

    Konteinerstādus drīkst stādīt visu sezonu. Arī vasaras vidū. Kailsakņu stādu stādīšanas laiks – pavasarī – pirms pumpuru plaukšanas (aprīlis, līdz 15. maijam), rudenī – septembra beigas, līdz salam. 


    Kailsakņu stādus vēlams uzmanīgi transportēt un uzglabāt līdz iestādīšanas brīdim, nepārtraukti nodrošinot tiem mitras saknes, uzglabājot ēnā, aizvējā. Stādot konteinerstādu, kuros sakņu kamolu satur balts tīkls, stādot tas noteikti jāsaglabā vesels noņemot tikai ārējo melnās plēves iepakojumu.

    Bedrē, kas izrakta koka sakņu kamolam, (vajadzētu izvairīties no svaigu kūtsmēslu izmantošanas) nedrīkst likt svaigus kūtsmēslus, jo, saskaroties ar tiem, jaunās saknes var apdegt. Tos var likt tikai ap jau iestādītu stādu. Ja zeme ir neauglīga, to ielabot var ar melnzemi vai kompostu.

    Lai stāds labāk ieaugtos, pēc stādīšanas būtu jānodrošina optimāls mitruma režīms. Vēlams būtu koka stādīšanas beigās apdobi nomulčēt, tādējādi pasargājot augsni no izžūšanas.

    Koka stādīšanas beigās apdobi mulčē ar priežu mizu mulču (ne mazāk kā piecu centimetru biezumā). Tā pasargās augsni no izžūšanas un regulēs tās temperatūru.

    Svarīgi būtu atcerēties, ka iestādītie kauleņkoki – plūmes, ķirši, persiki, pirmos gadus nav tik izturīgi pret bargiem saliem, tāpēc vēlams būtu tos piesegt, tādā veidā jaunos kociņus pasargājot arī no meža dzīvniekiem (ja iestādītie augļu koki nav iežogoti).

Ābeles

No ābeļu stādiem piedāvājam stādus uz puspundura potcelmiem, kas neaug lieli un neaizņem daudz vietas. Dārzos, kuru platība nav liela piedāvājam stādīt kolonābeles, ģimenes ābeles. Izvēloties ābeļu šķirnes, ieteikums būtu ņemt vērā augļu ienākšanos, lai raža būtu no jūlija beigām līdz septembra beigām, oktobra sākumam, kuru labos apstākļos varētu saglabāt pat līdz nākamā gada maijam.
Piedāvājumā arī dekoratīvo ābeļu šķirne “Roalthy”, kas priecēs jūs ar skaistajiem ziediem pavasarī un tumši sarkanā lapojuma dēļ būs lielisks dārza akcents.

Ābeles - vasaras

Ābeles - rudens/ziemas

Kolonābeles

Dekoratīvās ābeles

Plūmes

Mūsu stādaudzētavā atlasītais plūmju sortiments nodrošina plūmju ražas ienākšanos no jūlija beigām līdz septembra beigām. Pērkot stādus, jārēķinās ar to, ka ir gan pašauglīgas šķirnes, gan tādas, kurām, lai raža būtu lielāka, vajadzīgs apputeksnēties ar citu šķirni. 

Hibrīdplūmes (Skoroplodnaja, Komēta, Mara) apputeksnējas savā starpā vai ar Kaukāza plūmēm. Laba apputeksnētāja ir Plūme ‘Mara’. 

No mājas tipa plūmju piedāvātā sortimenta vairākas šķirnes ir pašauglīgas vai daļēji pašauglīgas, taču iestādot dārzā vairākas šķirnes kociņus, apputeksnēšanās notiks savstarpēji vai ar tuvumā esošām kaimiņu plūmēm.

Ķirši

Mūsu stādaudzētavā piedāvātie saldo ķiršu stādi galvenokārt nākotnē veidos liela auguma kokus. Tie neaizņems tik lielu vietu, ja to vainagi tiks veidoti katru gadu. Zemo augumu ķiršu šķirne ir 'Latvijas zemais', kas ir ļoti ražīga, ar saldskābām ogām, piemērota mazākiem dārziem. Saldo ķiršu šķirņu vairākums pieder pie pašneauglīgiem augiem - pārsvarā tie sevi nevar apputeksnēt, izņemot dažas šķirnes. Lai notiktu labāka apputeksnēšanās un būtu lielāka raža, ir ieteicams dārzā iestādīt vismaz divus dažādu šķirņu saldos ķiršus. Jo vairāk šķirņu būs dārzā, jo labāka un bagātīgāka būs augļu raža.

Skābais ķirsis ir pašauglīgs un nav nepieciešama cita širne. Tas var ražot viens.

Bumbieres

Bumbieres tiek piedāvātas kā liela auguma koki. No vasaras šķirnēm ar mazāku augumu ir ‘Mļejevas agrā’, bet no rudens šķirnēm ‘Pepi’. Ļoti garšīga Latvijā selekcionēta rudens šķirne ir 'Suvenīrs', ko mēnesi var arī uzglabāt, bet koks izaug liels. Lai notiktu labāka apputeksnēšanās un raža būtu lielāka, ir vajadzīgas divas dažādu šķirņu bumbieres.

Persiki

Kļūstot Latvijas klimatam maigākam, piedāvājam pamēģināt arī nedaudz eksotiskākus stādus jūsu dārziem.

Šobrīd stādaudzētavā piedāvātā persiku šķirne “Maira” ir ziemcietīga un pašauglīga. Augļu ienākšanās laiks agrs – jūlija beigas, augusta sākums. Iesakām atrast dārzā siltāko, no valdošajiem vējiem pasargātu vietu, un pamēģināt šo persiku šķirni.
*Mājaslapā izmantoti materiāli arī no interneta resursiem

Aprikozes

*Mājaslapā izmantoti materiāli arī no interneta resursiem
Share by: